Kérjük, támogassa adója 1%-ának felajánlásával a Magyar Robbantástechnikai Egyesületetet.
Adószámunk: 18113358-1-42
Köszönjük!
II. Fúrás-Robbantástechnika Nemzetközi Szimpózium 2023.
A II. Fúrás-Robbantástechnika Nemzetközi Szimpózium 2023. október 25-én került megrendezésre Budapesten a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus M. Szabó Miklós Díszteremben. A Magyar Robbantástechnikai Egyesületés a Magyar Hadtudományi Társaság Műszaki szakosztály által közösen szervezett rendezvény fővédnöke Dr. Lippai Péter dandártábornok, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar megbízott dékánja volt. A szimpózium nagy érdeklődésnek örvendett, nem csak a robbantással foglalkozó szakemberek, hanem a robbantással, mint tevékenységgel rokonszenvezők körében is.
A közös szervezésű rendezvény az első lépcsőfoka volt annak a folyamatnak, melyet a Magyar Robbantástechnikai Egyesület és a Magyar Hadtudományi Társaság együttműködési megállapodásban rögzített 2023. február 06-án. A szervezetek célkitűzéseikben azt határozták meg, hogy „a tudományszervezés, a tudományos kutatás, továbbá más tudományos tevékenység keretében nyújtanak egymásnak segítséget az alaprendeltetésükkel kapcsolatos tudományos tevékenység egyeztetéséhez, a kapcsolódó szakmai - közéleti rendezvények koordinálásához, a feltárt eredmények szakmai gyakorlatban történő hasznosításához”.
A II. Fúrás-Robbantástechnika Nemzetközi Szimpózium nyitóbeszédében Prof. Dr. Krajnc Zoltán ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Tudományos dékánhelyettes arra hívta fel a figyelmet, hogy felbecsülhetetlen jelentősége van a tudományos alapokon nyugvó rendezvényeknek, hiszen ez szolgálja a jövő generáció folyamatos szakmai fejlődését.
A megnyitót követően Véghelyi Tibor, a Magyar Robbantástechnikai Egyesület elnöke, majd Dr. Hegedűs Henrik, aMagyar Hadtudományi Társaság általános elnökhelyettese üdvözölte a szimpózium résztvevőit, valamint hangsúlyozták, hogy ez a rendezvény méltóan igazolja a két szervezet között létrejött megállapodásban foglaltakat.
A szimpózium első blokkjának témaköre a polgári robbantástechnika témája köré szerveződött. A nyitóelőadást Kugyela Lóránd –az Óbudai Egyetem Biztonságtudományi Doktori Iskola doktorjelöltje –saját találmányának ismertetésével,„A helyszíni keverésű több komponensű robbanóanyagok felhasználási lehetőségeinek vizsgálata” című prezentációjával mutatta be. Részletesen kitért azokra a robbantásos kísérletekre és tudományos eredményekre, melyeket saját kutatásának keretében valósított meg.
A következő előadó Diószegi Imre –a Magyar Robbantástechnikai Egyesület alelnöke, robbantástechnikai szakmérnök– volt, aki a hazai robbantási szakterülethez kapcsolódó jogszabályi anomáliákat mutatta be „Robbanóanyag- és robbanásvédelmi biztonsági előírások a raktározás, valamint a robbanóanyagipari létesítmények tervezésénél és engedélyeztetési eljárásánál” című prezentációjában.
A szimpózium első témakörének záróelőadásátJozefRuska–a CarmeuseSlovakias.r.o., Szlovákiai Robbantó- és Fúrómunkások Társasága – Szlovák Műszaki- és Tudományos Társaságok Szövetség (ČO ZSVTS) tagja – adta elő „A környezeti hatásvizsgálati eljárás tapasztalatai a Gombaszögi kőbányában - Nem mi vagyunk a természet ellenségei” címmel. Előadásában a szlovákiai kőbányákban tapasztalt, elsősorban környezetvédelmi szempontú sajátosságokra hívta fel a figyelmet.
A rendezvény második blokkja a katonai robbantástechnika területére fókuszát.
Az előadások sorát Dr. Kovács Zoltán – a Magyar Hadtudományi Társaság Műszaki szakosztály elnökének–prezentációja nyitotta meg „3D nyomtatás felhasználása a katonai robbantástechnika oktatásában” címmel. Az előadás részletesen mutatta be az additív gyártástechnológia katonai vonatkozású alkalmazási lehetőségeit.
Az előző szakterülethez kapcsolódva ismertette kutatási eredményeit Ember István, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi Doktori Iskola doktorjelöltje. Előadásának címe „Polimer kumulatív kúpok additív gyártásának kihívásai” volt, melyben azokat a tapasztalatokat összegezte, amelyek saját robbantásos kísérletei során keletkeztek.
A katonai orientációval feltüntetett előadások sorában Éles Péter – Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi Doktori Iskola, doktorandusz –„Tüzérségi és harckocsilőszer lövedékek, aknagránátok robbanóanyag töltetei eltávolításának magyar honvédségben alkalmazott technológiái” című előadása következett. A prezentációban részletesen mutatta be azokat a módszereket, eljárásokat, melyek segítségével a különböző űrméretű eszközökből biztonságosan el tudják távolítani a robbanóanyagot.
A témakör záró előadását Terék Tamás – Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Katonai Műszaki Doktori Iskola, doktorandusz –prezentálta „Központi harcanyagraktárak védelmének fejlesztési lehetőségei terrortámadás ellen” címmel. Ebben az előadásban betekintést nyerhettünk a nagymennyiségű hadianyagok tárolásának sajátosságaiba, illetve a szükséges védelmi kialakításokat illetően vázolt fel megfontolásra érdemes lehetőségeket.
A szimpózium harmadik blokkjában a történelmi vonatkozású előadások kaptak helyet.
A témakör első előadását Tóth Ferenc – a Magyar Robbantástechnikai Egyesület tagja – tartotta egy igazán reprezentatív bemutató keretében. Előadásának címe a „Margit híd felrobbantása” volt, melyben ismertette az 1944. november 4-én történt eseményeket.
A történelmi témájú blokkot Prof. Dr. Lukács László – a Magyar Robbantástechnikai Egyesület Tiszteletbeli elnöke, egyetemi tanár – előadása folytatta „Az irányított hatású robbanás - ahogy elkezdődött” címmel. Részletesen betekinthettünk a kumulatív hatású eszközök történetébe és Misnay József (a 43M. magyar kumulatív harckocsi elleni akna és a robbanással formált lövedék elven működő oldal elleni akna, a LÖTAK kifejlesztője) életútjának szomorú részleteit is megismerhettük.Ez utóbbi a világon azóta is Misnay-Schardin effektusként szerepel a szakirodalomban
A történelmi vonatkozású előadások blokk Prof. Dr. Bohus Géza – a Magyar Robbantástechnikai Egyesület Tiszteletbeli elnöke– visszaemlékezéseivel zárult. „Robbantásokkal kapcsolatos események bemutatása” című előadásában ismertette azokat a legfontosabbnak tartott robbantásos ipari bontásokat, melyek szakmai életútját valamilyen irányban befolyásolták.
A szimpózium záró előadásai a jelenre, a kor aktuális kérdéseire fókuszáltak. A témakör első előadása Bunyitai Ákos – okleveles biztonságtechnikai szakmérnök, robbantástechnikai szakmérnök – prezentálásában „Nukleáris létesítmények bűnös szándékú robbantásos cselekmények elleni védelmének nemzeti szabályozása” címmel került bemutatásra. Az előadó részletesen mutatta be azokat a szempontokat, melyek döntő jelentőségűek egy nukleáris létfontosságú rendszerelem védelmének kialakításakor.
A kor aktuális kérdéseire fókuszáló témakörben Almási Csaba–a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Rendészettudományi Kar,Katasztrófavédelmi intézet oktatója – mutatta be „Robbanóanyagok és -tárgyak közúti szállításra vonatkozó előírásai és katasztrófavédelmi vonatkozásai” címmel. A téma bemutatása a veszélyes áruk szállításának nemzetközi szabályozására, elsősorbanaz 1. áruosztály (robbanóanyagok) elemeire fókuszált. Fontosnak tartom megemlíteni, hogy a Katasztrófavédelmi hallgatók körében is nagy érdeklődést váltott ki az előadás.
Teljesen más megközelítésű prezentációt mutatott be Szalkai László,– a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katonai Műszaki Doktori Iskola, doktorandusza– aki „Nyílászárók erőszakos nyitásának lehetőségei”témájú előadásban az erőszakos behatolás módszereit és eszközeit szemléltette a különleges műveletek szemszögéből, különös tekintettel a robbantásos eljárásokra.
A záró előadást a szimpózium főszervezője, Dr. Daruka Norbert – az Óbudai Egyetem, Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar, Robbantástechnikai szakmérnök/szakember képzés képzésvezetője –tartottameg. „A folyamatos szakmai utánpótlás helyzete – harmadszor is elindult a robbantástechnikai szakmérnök/szakember szakirányú továbbképzés” című előadásában a szakmai szempontrendszerű oktatás jelenlegi helyzetét mutatta be.
A szimpózium résztvevői egy rövid beszámolót is meghallgattak Földesi Lóránd előadásában, aki a Magyar Robbantástechnikai Egyesület delegáltjaként részt vett az EEFE (European Federation of ExplosivesEngineers)– Robbantástechnikai Mérnökök Európai Szövetsége által szervezett 12. Világkonferencián.
A rendezvény zárásaként Véghelyi Tibor köszönetét fejezte ki az előadóknak és a szervezőknek egyaránt a színvonalas programért. A szimpózium résztvevőit pedig biztosította arról, hogy a jövőben is nagy hangsúlyt fog helyezni a Magyar RobbantástechnikaiEgyesület a fiatalabb generáció szakmai ismereteinek fejlesztésére, illetve kiemelte, hogy a Magyar Hadtudományi Társasággalközös szervezésű rendezvények sora csak most kezdődött és a tudományos jellegét szem előtt tartva a jövőben is folytatódni fog.
Az elhangzott előadások megtalálhatók a szimpózium 173 oldalas, ISBN számos elektronikus kiadványában, melyet a résztvevők megkaptak (a tavalyi rendezvény kiadványával együtt) egy pendrive adathordozón. Jelenleg már elérhető a Magyar Katonai Logisztikai Egyesület szakmai oldalak/műszaki alkönyvtárában: https://www.mkle.net/logisztikai-szakgyujtemeny/szakmai-oldalak/szakagak/mu/.
Hiszen: „Robbantani mindenki tud, aki ért hozzá, az többször is!”