Figyelem! Egyesületünk székhelye megváltozott!
Székhelyünk címének és a levezési címünk megtekintéséhez KATTINTSANAK IDE!
Kérjük, támogassa adója 1%-ának felajánlásával a Magyar Robbantástechnikai Egyesületetet.
Adószámunk: 18113358-1-42
Köszönjük!
Dr. Berek Lajos szobrászművész
A Magyar Robbantástechnikai Egyesület által alapított Weindl Gáspár-díj érem készítője Berek Lajos.
Az alkotónak már ifjúkorában is voltak bizonyos ambíciói és kísérletei, valójában csak 1997-tõl dolgozik aktívan.Kezdetben fafaragásaival jelentkezett. Munkásságának a millenniumi megemlékezések adtak nagy lendületet. Millenniumi emlékmûveket készített Nógrád, Berkenye, Csitár, Iliny, Budapest, Balatonkenese és Pilis településeknek. Fafaragásaira akár körplasztikák, akár dombormûvek a szoborszerû megoldások voltak a jellemzõek. Elmondható, hogy már az indulásnál is inkább faszobrász, mint népi fafaragó volt.
Bocskai István bronzszobra |
Jelentõs változást hozott munkásságában 2001, amikor megalkotta elsõ bronz szobrát Kossuth Lajosról. Bolyai János a hadmérnök szobra Bécsben, Budapesten és Marosvásárhelyen látható. Kováts Mihály huszár ezredes szobra Floridában, a Hadtörténeti Múzeumban és a Nemzetvédelmi Egyetemen áll. Nagy lehetõség volt Berek Lajos számára a Bocskai szabadságharc 400. évfordulója. Bronz Bocskai szobra áll Budapesten, Tiszalökön, a partiumi Bihardiószegen és Szentjobbon, Kolozsváron a fejedelem szülõházában és az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeumban. Jelenleg öntés alatt áll a kassai Bocskai szobor. |
Elkészítette Zrínyi Miklós a költõ és hadvezér szobrát (Budapest, Csáktornya, Szigetvár) Zrínyi Ilonáét Budapestre és Beregszászra, Damjanich János szobra Cibakházán található, egy másik pedig úton van Ausztráliába.
Hunyadi János bronzszobra |
Kapisztrán Szent János bronzszobra |
Hunyadi János és Kapisztrán Szent János bronz szobra a nándorfehérvári évfordulóra rendezett kiállításon, a Hadtörténeti Múzeumban látható.
Kodály Zoltánról készített mellszobor Székesfehérváron a zeneszerzõrõl elnevezett iskolában állít emléket a mûvésznek.
Selye János bronzszobra |
Selye János mellszobra Révkomáromban a magyar egyetemen áll.
Különösen nehéz feladat volt az alkotó elmondása szerint a nem régen elhunyt Lasz György mellszobrainak elkészítése. Ezek a család tulajdonában vannak.
Fából készült alkotásai Szicíliától Észak Itáliáig, Csehországban, Romániában és többségében Magyarországon láthatóak.
Fekete gránit és bronz felhasználásával készült a lovas hajdúk letelepítésének 400. évfordulójára Hajdúszoboszlón található domborműve.
Alkotásaira zömében a realizmus, a kifejezõ tekintet és az anatómiai szabályok betartása jellemzõ. Fõleg a faszobrainál gyakran szakít ezen kötöttségekkel és a nagyvonalúság, a részletek rejtése, a dinamizmus megfigyelhetõ.
Kõ- és faszobrainál igyekszik az anyag adta tulajdonságokat felhasználni és kihasználni. Több mûvészeti szervezetnek tagja, egyéni és közös kiállításokon gyakran mutatja be új alkotásait.
Mint, ahogy e rövid ismertetõben is látható Berek Lajos kiemelt feladatának tekinti a magyar történelem meghatározó eseményeirõl és személyeirõl való megemlékezést.
dr. Lukács László