Figyelem! Egyesületünk székhelye megváltozott!

Székhelyünk címének és a levezési címünk megtekintéséhez KATTINTSANAK IDE!

Kérjük, támogassa adója 1%-ának felajánlásával a Magyar Robbantástechnikai Egyesületetet.

Adószámunk: 18113358-1-42

Köszönjük!

1% rendelkező nyilatkozat letölthető itt.

Cikkek

Tisztelt Látogató! Ezen az oldalon politika-mentes, szakmai cikkek írások gyűjteménye található.

Az egyesülethez érkező írások, cikkek a jobb áttekinthetőség érdekében az alábbi kategóriákba vannak sorolva. A múltat idéző cikkek az Archívumban találhatók.

 

Bányászat - A bányászattal kapcsolatos írások, amelyeknek nem a robbantástechnika a  fő témája, de kapcsolódik hozzá.

Jogszabályok - A hazai és nemzetközi joggal kapcsolatos írások, melyek az értelmezés, hatás, és problémák körét foglalja magába.

Robbanóanyag - A polgári robbantási tevékenység során nagyon sokféle robbanóanyaggal, robbanó eszközzel lehet találkozni, így ebben a szekcióban az azokról készített cikkeket, írásokat, ismertetőket gyűjtjük össze.

Villamos gyújtási rendszer - A polgári robbantási tevékenység során nagyon sokféle villamos, elektronikus gyutacsokat tartalmazó robbantószerek vannak forgalomban, így ebben a szekcióban az azokról készített cikkeket, írásokat, ismertetőket gyűjtjük össze.

Nonelectric gyújtási rendszer - Sokféle nem elektromos (nonel) gyutacsokat tartalmazó robbantószerek vannak forgalomban, így ebben a szekcióban az azokról készített cikkeket, írásokat, ismertetőket gyűjtjük össze.

Robbantástechnika - Az ipari robbantástechnika nagyon szerteágazó területet foglal magába. Ebben a szekcióban azon technológiákkal, módszerekkel, eljárásokkal, tapasztalatokkal kapcsolatos cikkek kerülnek összegyűjtésre, amelyeket a tudásukat megosztani hajlandó kollegák készítenek és teszik közkinccsé.

Pirotechnika - A pirotechnika a robbantási tevékenységnek nem része, de mivel nagyon közel áll hozzá, a pirotechnikai tevékenységgel, pirotechnikai eszközökkel kapcsolatos cikkek, írások ebben a szekcióban mégis helyt kapnak.

Biztonságtechnika - A polgári robbantástechnikai tevékenység területén a szigorú jogszabályi megkötést, előírást kell betartani. Ebben a szekcióban azokkal az anyagokkal, szerkezetekkel, berendezésekkel eljárásokkal, tapasztalatokkal kapcsolatos írásokat gyűjtjük össze, amelyek a biztonságos munkavégzéshez szükségesek.

Védelem, védekezés - A robbantási munkák egyik legfontosabb feladata a robbantás káros hatásainak minimalizálása. Nagyon sokféle eljárás, anyag, eszköz ismert, de mivel nincs két egyforma robbantás sokat lehet tanulni az egyes robbantások során alkalmazott megoldásokból. Ebben a szekcióban az ezekkel kapcsolatos cikkek írásokat gyűjtjük össze.

Vizsgálatok - A robbanóanyagot tartalmazó eszközöket az Európai Unióban CE jelel csak akkor szabad ellátni, ha az megfelel 93/15 EGK irányelv előírásainak. Egy robbanóanyagot tartalmazó eszközt és robbanóanyagot forgalomba hozatal előtt megfelelőségértékelésnek kell alávetni, amely együtt jár a robbanóanyagok előírt eljárások szerinti vizsgálatával. Ebben a szekcióban ezen vizsgálatokkal kapcsolatos cikkek, írások találhatók.

Egyéb - minden olyan cikk, esszé, írás, amely nem sorolható be a fentiek szerinti egyik kategóriába se.

Cikkek

A II. Fúrás-Robbantástechnika Nemzetközi Szimpózium 2023. október 25-én került megrendezésre Budapesten a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus M. Szabó Miklós Díszteremben. A Magyar Robbantástechnikai Egyesületés a Magyar Hadtudományi Társaság Műszaki szakosztály által közösen szervezett rendezvény fővédnöke Dr. Lippai Péter dandártábornok, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar megbízott dékánja volt.

Kutató munkája során Tóth Ferenc tagtársunk akadt a mellékelt és figyelemre méltó szakanyagra, amelyet megosztásra érdemesnek talált, kérve, hogy osszuk meg közösségünk tagjai között.

A Ludovika Kiadónál – egyelőre csak e-könyv formájában – megvásárolható a Szemelvények a hazai katonai robbantástechnika és a föld alatti aknaharc fejlődéstörténetéből című 576 oldalas monográfiám.

A kötet a 2017-ben megjelent, Szemelvények a magyar robbantástechnika fejlődéstörténetéből című könyvem mintegy folytatásaként készült el.

Katonai és civil robbantástechnikai könyvek, szabályzatok tölthetők le az alábbi honlapról:

https://www.mkle.net/logisztikai-szakgyujtemeny/szakmai-oldalak/szakagak/mu/

A Magyar Katonai Logisztikai Egyesület beszkennelte és elérhetővé tette a honlapjukon Vinkler Mihály mérnök őrnagyFöldmunkák végzése robbantás végrehajtásával című tanulmányát, mely 1964-ben jelent meg a Haditechnikai Intézet kiadásában.

A Magyar Katonai Logisztikai Egyesület beszkennelte és elérhetővé tette a honlapjukon Schaffer Antal 1903-as, A gyakorlati robbantótechnika kézikönyve című művét.

Oldalak